Orzeczenie rozwodu oznacza zakończenie wspólnoty ustawowej małżeńskiej, co wiąże się z koniecznością podziału majątku wspólnego pary małżeńskiej. Jest to zazwyczaj trudny i skomplikowany proces, który wymaga uczciwego i sprawiedliwego podziału posiadanych dóbr i dóbr wspólnych. Wiele osób może odczuwać emocjonalny i finansowy stres związany z takim podziałem, dlatego ważne jest, aby mieć wsparcie prawnika lub mediatora, który pomoże uregulować sprawy majątkowe w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Majątek wspólny małżonków oznacza, że wszelkie mienie nabyte przez nich w trakcie trwania małżeństwa jest ich wspólną własnością. Dotyczy to zarówno nieruchomości, samochodów, jak i oszczędności czy inwestycji. W przypadku rozwodu, co do zasady uznajemy, że każdy z byłych małżonków posiada równy udział w takim majątku, tj. po połowie. Majątek wspólny powstaje w polskim małżeństwie z mocy samego prawa.
Do Majątku Wspólnego Należą W Szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2)dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3)środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, 1429, 1672 i 1941);
5)środki zgromadzone na koncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1238 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) (Dz. Urz. UE L 198 z 25.07.2019, str. 1) oraz na subkoncie OIPE w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz. U. poz. 1843) każdego z małżonków.
Podział majątku po rozwodzie może nastąpić na dwa różne sposoby:
poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego;
poprzez uzyskanie prawomocnego postanowienia właściwego sądu w sprawie podziału majątku wspólnego.
Wybór sposobu podziału majątku po rozwodzie zależy od dobrej woli byłych małżonków. Zawarcie umowy w formie aktu notarialnego jest opcją droższą, ale znacznie szybszą. W ciągu kilku dni możliwy jest podział całej masy majątkowej. Wymaga to jednak pełnej zgody rozwodników zarówno co do rozdzielenia pomiędzy nimi poszczególnych składników majątkowych. W przypadku braku porozumienia pomiędzy byłymi małżonkami co do podziału majątku wspólnego jedyną opcja jest droga sądowa.